Střelecký klub šípových zbraní Plumlov z.s.

Historie

PÁTÝ NEJLEPŠÍ KUŠISTA SVĚTA
ÚRAZ, KTERÝ ROZHODL
V současné době je v našem střeleckém týmu nejlepší český kušista Bohumil Korbař.
Ke střelbě kuší se dostal po úrazu, jenž zapříčinil nemožnost pokračovat v lukostřelbě, které se v té době věnoval. Nechtěl však opustit sport spojený se šípy a proto tak trochu "ve stopách švýcarského hrdiny Viléma Tella" se rozhodnul přejít na polní kuš.
 
GENERACE, KTERÁ PŘEDÁVÁ SVÉ UMĚNÍ
Bohumil Korbař měl velkou podporu od svého otce Bedřicha Korbaře, který se věnoval zdokonalováním šípových zbraní. 
 
ZAČÁTKY JSOU O POZNÁVÁNÍ
"Stříleli jsme na pětašedesát metrů v sadě v Plumlově a trefovali bílou (1–2 body – pozn. red.), to nebyl žádný problém" vzpomíná Bedřich Korbař na časy první poloviny devadesátých let.
V roce 1998 se premiérové účastnili mistrovství světa v Maďarsku.
„Skončili jsme desátí z dvě stě padesáti účastníků,“ popisuje svůj první velký úspěch člen plumlovského střeleckého klubu.
V roce 1999 se zapsal jako začátek úspěšné sportovní dráhy, kdy Bohumil získal svůj první titul mistra republiky. Následně bezkonkurenčně přidával další a další zlatá umístění.
 
ZBRAŇ, KTEROU OVLÁDÁ
Odstřílet sadu třiceti šípů pouze do středu pro něj není neřešitelný problém.
Kvalitní šípy, kvalitní a dobře vyvážené lučiště. Střelec musí umět dobře střílet i natahovat. Jen samotné natahování kuše udělá hodně.
Jen přesně namířit a vystřelit. Výstřel nekončí zmáčknutím kohoutku. Ještě musím pár vteřin počkat, než šíp dopadne, a teprve sundávat zbraň, abych výstřel neovlivnil.

VÝVOJ, KTERÝ VŠE ZDOKONALIL
Bedřich Korbař se rozhodl jít vlastní cestou a ve své dílně začal s vývojem vlastního lučiště. Investoval do vláken, do lepidla a hlavně vypracoval technologii na výrobu lučiště. „Jde o to, aby bylo co nejlehčí a přitom schopno urychlit lehký šíp. Pokud je luk těžký a dám na něj lehký šíp, tak praskne. Jako by to byl výstřel na prázdno,“ vysvětluje Bedřich Korbař.
A po mnohaletém úsilí se podařilo. „Patnáct let výzkumu. Pevnější než ocel. První celouhlíkové rameno na světě. Jsme schopni urychlit šíp na sto metrů za sekundu, tedy tři sta šedesát kilometrů za hodinu,“ hlásí úspěšnou misi Korbař starší. Zatímco soupeři tedy používají zhruba dvacetigramové šípy, jeho syn může střílet i osmigramovými.
 
 
dílna   dílna    dílna
roj: http://prostejovsky.denik.cz/ostatni_region/muzske-polni-kusi-vladne-jmeno-korbar20100424.h

aktualizováno: 29.11.2024 16:25:58